2014/01/31

Friday Finds #3


Aren't these the cutest spoons, forks and knives? From this Etsy shop :)
Nejsou to ty nejroztomilejší lžičky, vidličky a nože? Z tohohle Etsy obchůdku :)


Have you ever wondered how snowflakes really look like? Well, Alexey Kljatov, a Russian photographer, took macro photos of them. Sometimes I'm really amazed by the nature... :)
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak doopravdy vypadají sněhové vločky? Alexey Kljatov, ruský fotograf, je vyfotil opravdu zblízka. Občas jsem nad tou přírodou vážně užaslá... :)Did you watch the Grammy Awards? And did you see this great performance by Pink? I don't get how she can spin and sing and do all the crazy acrobatic things...she's incredible.
Koukali jste na Grammy? A viděli jste tohle skvělé vystoupení Pink? Nechápu, jak se může tak moc točit a do toho ještě zpívat a pak ještě dělat všechny ty akrobatické šílenosti...je neuvěřitelná.


Do you know where does your favourite fruit, vegetable or spice come from? What does their plant look like? For me it was really interesting to see all the plants :) Can you guess what is in the photo below? :)
Víte, odkud pochází vaše oblíbené ovoce, zelenina a další plody, které běžně jíte? A jak vypadá rostlina, na které tyhle věci rostou? Pro mě bylo opravdu zajímavé vidět všechny ty zvláštní rostliny... :) Uhodnete například co je na fotce dole? :)14 comments:

 1. příbory i vločky už jsem viděla, jsou úžasné! Přála bych si mít objektiv, se kterým bych mohla vločky zkoumat sama :) A to ovoce je opravdu zajímavé!

  ReplyDelete
 2. Článok o snehových vločkách som videla prednedávnom a tiež som nenachádzala slová . A teraz tiež to s tým ovocím je úplne skvelé ! :O :)

  ReplyDelete
 3. ake dobre veci si dala, už to mam porozklikavane a idem na to..tie vločky vyzerajú krásne zatial :)

  ReplyDelete
 4. I adored Pink's performance. She is incredible!

  ReplyDelete
 5. opened a men's clothing store, fashion and classic men's products, men's clothing store to discount christian louboutin attract customers the way! We all christian louboutin know that men shopping feature is the point, is the first christian louboutin remise 50% choice for a Christian Louboutin Bois Dore man to buy ugg clothing brand ;. that Cheap Louis Vuitton Handbags man into the store long, largely on behalf of his love christian louboutin shoes or trust ugg australia the uggs on sale brand, ugg soldes for those wholesale jordan shoes who do not like him or not recognized brand, men are too lazy to go into cheap jordans So after a lot ugg pas cher of Cheap LV Handbags men discount nike jordans into the store when they are not traded, then this is cheap christian louboutin the Discount LV Handbags shopping guide of the problem, because those who own shopping; cheap nike jordan shoes quot; Cronicas; quot; men Discount Louis Vuitton stand in the shopping ugg boots process comes from shopping Bags Louis Vuitton guide As long as the consumer shopping guide for men to Christian Louboutin Daffodile effectively. recommend a section for uggs outlet men, and this is true for men's consumers, then, I believe that male consumers will choose to buy.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...